Z6_PPGAHG8001TB606CNK24CU0L11
Z7_PPGAHG8001TB606CNK24CU0L50
ФИ по ПКИП 2021-2027 ФИ по ОПИК 2014-2020 ОП ИМСП

ФИ по ПКИП 2021-2027

Дата на публикуване: 20.03.2023
Последна актуализация: 30.05.2023

 

На 17 февруари 2023 г. Фонд мениджър на финансови инструменти в България (ФМФИБ) и Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“ към Министерството на иновациите и растежа (МИР) подписаха Финансово споразумение за изпълнението на финансовите инструменти (ФИ) по Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021-2027. Документът дава мандат на ФМФИБ да управлява финансов ресурс по програмата, възлизащ на над 1,2 млрд. лв.

 

Ресурсът е разпределен по приоритети и ФИ, както следва:

Приоритет 1 „Иновации и растеж“ – 357 млн. евро.

ФИ по Специфична цел (СЦ) 1 „Развитие и засилване на капацитета за научни изследвания и иновации и на въвеждането на модерни технологии“:

 

• Дялов фонд „Иновации в предприятията“ (дялови и квази-дялови инвестиции) с бюджет 34.12 млн. евро за подкрепа за създаване на нови и развитие на иновативни предприятия, приоритетно във високотехнологичните или средно-високотехнологичните сектори на преработващата промишленост и интензивните за знание услуги, внедряване на иновации в предприятията с цел увеличаване на броя на реализираните на пазара „in-house“ иновации.

 

• ФИ за рисково финансиране за иновации (квази-дялови инвестиции) основно в зряла фаза с бюджет 33.86 млн. евро за подкрепа на бързо развиващи се МСП.

 

ФИ по СЦ 2 „Усвояване на ползите от цифровизация на гражданите, дружествата, изследователските организации и публичните органи“:

 

• Дялов фонд, комбиниран с конвертируема БФП в единична операция с общ бюджет 52.25 млн. евро в  подкрепа на предприятия в начален етап на развитие, за разработване и внедряване на цифрови технологии и решения в областта на Индустрия 4.0.

 

• Дялов фонд, комбиниран  БФП в единична операция с общ бюджет 41.80 млн. евро, целящ да насърчи прилагането на рискови проекти в сферата на дигитализацията за КП на етап start-up и scale-up в областта на Индустрия 4.0.

 

• Дългов инструмент (индивидуална гаранция или финансиране със споделяне на риска) в комбинация с БФП в две операции с бюджет 48.34 млн. евро + 52.0 млн. евро допълнително БФП за инвестиции, насочени към разработване на цифрови технологии, софтуер, цифрови приложения в областта на Индустрия 4.0.

 

ФИ по СЦ 3 „Насърчаване на устойчивия растеж и конкурентоспособността на МСП и създаване на работни места включително чрез производствени инвестиции“:

 

• Дялови фондове „Предприемачество“ с общ бюджет 110.7 млн. евро, при които се цели подобряване на предприемаческата екосистема, привличане на чуждестранни капиталови инвестиции, насърчаване на бързоразвиващите се предприятия;

 

• Дългов ФИ за ИТИ (заем с вградена гаранция) с бюджет 36.05 млн. евро в  подкрепа за растеж и конкурентоспособност на предприятия в рамките на нови/съществуващи индустриални паркове (за МСП, small midcaps, midcaps и индустриални паркове).

 
Приоритет 2 „Кръгова икономика“ – 288,68 млн. евро.
 

ФИ по СЦ 1 „Насърчаване на енергийната ефективност и намаляване на емисиите от парникови газове“:

 

• Дългов ФИ (заеми и гаранции) в комбинация с БФП в една операция за енергийна ефективност в предприятията (за МСП и големи предприятия) с общ бюджет 133.26 млн. евро – дейности в изпълнение на мерки за ЕЕ въз основа на препоръки от енергиен одит и ВЕИ, стимулиране на предприятията да използват електрическа, топлинна и охлаждаща енергия от възобновяеми източници за собствено потребление.

 

ФИ по СЦ 6 „Насърчаване на прехода към кръгова и ресурсоефективна икономика“

 

• Дългов инструмент (заеми и гаранции) в комбинация с БФП в единична операция с общ бюджет 155.43 млн. евро за МСП, small midcaps, midcaps – за ефективно използване на природните ресурси, намаляване на първичните суровини, подобряване възможностите за рециклиране, управление на отпадъците в предприятията и промишлена симбиоза.

 

Инструментите целят преодоляване на пазарните неефективности, установени в предварителната оценка за прилагане на финансови инструменти по ПКИП, чрез улесняване на достъпа на малките и средните предприятия до дългово и дялово финансиране.

 

Допълнителна информация за фондовете и възможности за финансиране може да откриете на уеб-сайта на „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД (https://www.fmfib.bg)